Compare
sPro 60 HD-HS
3D Systems
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Selective Laser Sintering (SLS) |
| Materials | Thermoplastics |
| Feedstock format | Powder |
| Build envelope | 381 × 330 × 437 mm |
| Country | - |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
3D Systems sPro 60 HD-HS overview
The sPro 60 HD-HS is a 3D printer produced by 3D Systems.
It uses the Selective Laser Sintering technology to produce thermoplastics parts using powder feedstock.
It offers a build volume of 381 × 330 × 437 mm.
3D Systems sPro 60 HD-HS price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | sPro 60 HD-HS |
| Brand | 3D Systems |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | - |
| Status | Discontinued |
| Release date | - |
| Topics | Large format, SLS |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 381 × 330 × 437 mm |
| Build volume | 54.94 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 0.08 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Powder Bed Fusion (PBF) |
| Technology | Laser beam > Selective Laser Sintering (SLS) |
| Max. number of lasers | - |
| Laser type(s) | - |
| Max. laser power | - |
| Min. laser spot size | - |
| Gas | Not required |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Powder |
| Materials | Polymers |
| Thermoplastics | |
| Polyamides | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 2032 × 1600.2 × 2159 mm |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français