Compare
ADMAFLEX 130
| Technology | Digital Light Processing (DLP) |
| Materials | Ceramic, Metal |
| Feedstock format | Liquid |
| Build envelope | 160 × 100 × 400 mm |
| Country | Netherlands |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 150,000
Description
Admatec ADMAFLEX 130 overview
The ADMAFLEX 130 is a 3D printer produced by Admatec, a manufacturer based in the Netherlands.
It uses the Digital Light Processing technology to produce alumina, hydroxyapatite, silica-based, zirconia, ceramics, copper, inconel and steel parts using liquid feedstock.
It offers a build volume of 160 × 100 × 400 mm.
Admatec ADMAFLEX 130 price
This 3D printer is available from $ 150,000.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | ADMAFLEX 130 |
| Brand | Admatec |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 150,000 |
| Country | Netherlands |
| Status | Available |
| Release date | 2018 |
| Topics | Ceramic, Metal AM, Resin |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 160 × 100 × 400 mm |
| Build volume | 6.4 L |
| Max. resolution (XY) | 0.05 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.01 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Vat photopolymerization (VPP) |
| Technology | LED light > Digital Light Processing (DLP) |
| DLP resolution | - |
| Wavelength | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Liquid |
| Materials | Ceramic |
| Alumina | |
| Hydroxyapatite | |
| Silica-based | |
| Zirconia | |
| Ceramics (others) | |
| Metal | |
| Copper | |
| Copper (others) | |
| Inconel | |
| IN625 | |
| Steel | |
| Stainless steel: 17-4PH, 316L | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 575 × 880 × 1760 mm |
| Weight | 300 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français