Compare
M3
| Technology | Selective Laser Sintering (SLS) |
| Materials | Thermoplastics |
| Feedstock format | Powder |
| Build envelope | 157 × 200 × 150 mm |
| Country | - |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
Blueprinter M3 overview
The M3 is a 3D printer produced by Blueprinter.
It uses the Selective Laser Sintering technology to produce thermoplastics parts using powder feedstock.
It offers a build volume of 157 × 200 × 150 mm.
Blueprinter M3 price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | M3 |
| Brand | Blueprinter |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | - |
| Status | Discontinued |
| Release date | - |
| Topics | SLS |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 157 × 200 × 150 mm |
| Build volume | 4.71 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 0.1 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Powder Bed Fusion (PBF) |
| Technology | Laser beam > Selective Laser Sintering (SLS) |
| Max. number of lasers | - |
| Laser type(s) | - |
| Max. laser power | - |
| Min. laser spot size | - |
| Gas | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Powder |
| Materials | Polymers |
| Thermoplastics | |
| Polyamides | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 1130 × 505 × 590 mm |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français