Compare
Anyform SLS-250
| Technology | Selective Laser Sintering (SLS) |
| Materials | Thermoplastics |
| Feedstock format | Powder |
| Build envelope | 250 × 220 × 250 mm |
| Country | Russian federation |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 21,900
Description
Total Z Anyform SLS-250 overview
The Anyform SLS-250 is a 3D printer produced by Total Z, a manufacturer based in Russia.
It uses the Selective Laser Sintering technology to produce thermoplastics parts using powder feedstock.
It offers a build volume of 250 × 220 × 250 mm.
Total Z Anyform SLS-250 price
This 3D printer is available from $ 21,900.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Anyform SLS-250 |
| Brand | Total Z |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 21,900 |
| Country | Russian federation |
| Status | Available |
| Release date | 2021 |
| Topics | SLS |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 250 × 220 × 250 mm |
| Build volume | 13.75 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 0.05 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Powder Bed Fusion (PBF) |
| Technology | Laser beam > Selective Laser Sintering (SLS) |
| Max. number of lasers | - |
| Laser type(s) | - |
| Max. laser power | - |
| Min. laser spot size | - |
| Gas | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Powder |
| Materials | Polymers |
| Thermoplastics | |
| Polyamides | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 742 × 463 × 873 mm |
| Weight | 95 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français