Compare
Digitizer
| Category | Desktop |
| Topic | Handheld 3D scanners |
| Technology | Laser triangulation |
| Max. resolution | 0.5 mm |
| Country | - |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 799
Description
MakerBot Digitizer overview
The Digitizer is an handheld 3D scanner produced by MakerBot.
The Digitizer MakerBot uses the laser triangulation technology.
MakerBot Digitizer price
This 3D scanner is available from $ 799.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Digitizer |
| Brand | MakerBot |
| Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
|
upon request |
| Release date | - |
| Country | - |
| Status | discontinued |
| Category | Desktop |
| Topic | Handheld |
| Technology | Laser triangulation |
| OS compatibility | Mac OS, Microsoft Windows, Linux |
Performance |
|
|---|---|
| Max. resolution | 0.5 mm |
| Max. accuracy | 2 mm |
| Volumetric accuracy | - |
| Acquisition speed | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 475 × 411 × 203 mm |
| Weight | 2.1 kg |
Features |
|
|---|---|
| Texture/Colors | - |
| Wireless | - |
| Robotic arm | - |
| Enclosed | - |
Connectivity |
|
|---|---|
| USB | |
| Wifi | - |
| Bluetooth | - |
| SD card | - |
| Ethernet | - |
English
Français