Compare
Solutionix D500
| Category | Desktop |
| Topic | Jewelry 3D scanners |
| Technology | Structured light |
| Max. resolution | 0.055 mm |
| Country | - |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
Medit Solutionix D500 overview
The Solutionix D500 is a jewelry 3D scanner produced by Medit.
The Solutionix D500 Medit uses the structured light technology.
Medit Solutionix D500 price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Solutionix D500 |
| Brand | Medit |
| Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
|
upon request |
| Release date | - |
| Country | - |
| Status | discontinued |
| Category | Desktop |
| Topic | Jewelry 3d scanning |
| Technology | Structured light |
| OS compatibility | Microsoft Windows |
Performance |
|
|---|---|
| Max. resolution | 0.055 mm |
| Max. accuracy | 0.01 mm |
| Volumetric accuracy | - |
| Acquisition speed | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 290 × 290 × 340 mm |
| Weight | 12 kg |
Features |
|
|---|---|
| Texture/Colors | |
| Wireless | - |
| Robotic arm | - |
| Enclosed | - |
Connectivity |
|
|---|---|
| USB | |
| Wifi | - |
| Bluetooth | - |
| SD card | - |
| Ethernet | - |
English
Français