Compare
RobotScan E0505
Shining 3D
Product data validated by the manufacturer.
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
Shining 3D RobotScan E0505 overview
The RobotScan E0505 is a 3D scanner produced by Shining 3D, a manufacturer based in China.
The RobotScan E0505 Shining 3D uses the structured light technology.
Shining 3D RobotScan E0505 price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | RobotScan E0505 |
| Brand | Shining 3D |
| Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
|
upon request |
| Release date | 2017 |
| Country | China |
| Status | Available |
| Category | Automated |
| Topic | |
| Technology | Structured light |
| OS compatibility | - |
Performance |
|
|---|---|
| Max. resolution | 0.16 mm |
| Max. accuracy | 0.015 mm |
| Volumetric accuracy | - |
| Acquisition speed | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 440 × 240 × 120 mm |
| Weight | 3.2 kg |
Features |
|
|---|---|
| Texture/Colors | - |
| Wireless | - |
| Robotic arm | |
| Enclosed | - |
Connectivity |
|
|---|---|
| USB | |
| Wifi | - |
| Bluetooth | - |
| SD card | - |
| Ethernet | - |
English
Français