Compare
Phenix PXM
3D Systems
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Material jetting (thermally-bonded) |
| Materials | Metal, Ceramic |
| Feedstock format | Wire, Liquid |
| Build envelope | 140 × 140 × 100 mm |
| Country | - |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
3D Systems Phenix PXM overview
The Phenix PXM is a 3D printer produced by 3D Systems.
It uses the Material jetting (thermally-bonded) technology to produce steel and ceramics parts using wire and liquid feedstocks.
It offers a build volume of 140 × 140 × 100 mm.
3D Systems Phenix PXM price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Phenix PXM |
| Brand | 3D Systems |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | - |
| Status | Discontinued |
| Release date | - |
| Topics | Body scanning, Budget, Ceramic, Large format, Metal AM |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 140 × 140 × 100 mm |
| Build volume | 1.96 L |
| Max. resolution (XY) | 0.02 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.01 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Jetting (MJT) |
| Technology | Thermally-bonded > Material jetting (thermally-bonded) |
| Resolution (dpi) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Wire, Liquid |
| Materials | Metal |
| Steel | |
| Stainless steel | |
| Ceramic | |
| Ceramics (others) | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 1200 × 1500 × 1950 mm |
| Weight | 1500 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français