Compare
C100 EASY
3DCeram
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Stereolithography (SLA) |
| Materials | Ceramics (others) |
| Feedstock format | Liquid |
| Build envelope | 100 × 100 × 150 mm |
| Country | France |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 160,000
Description
3DCeram C100 EASY overview
The C100 EASY is a 3D printer produced by 3DCeram, a manufacturer based in France.
It uses the Stereolithography technology to produce ceramics parts using liquid feedstock.
It offers a build volume of 100 × 100 × 150 mm.
3DCeram C100 EASY price
This 3D printer is available from $ 160,000.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | C100 EASY |
| Brand | 3DCeram |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 160,000 |
| Country | France |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2020 |
| Topics | Ceramic, Resin |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 100 × 100 × 150 mm |
| Build volume | 1.5 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 0.01 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Vat photopolymerization (VPP) |
| Technology | UV laser beam > Stereolithography (SLA) |
| Max. number of lasers | - |
| Laser type(s) | - |
| Max. laser power | - |
| Min. laser spot size | - |
| Wavelength | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Liquid |
| Materials | Ceramic |
| Ceramics (others) | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 940 × 1060 × 1826 mm |
| Weight | 750 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français