Compare
4PRIME
4D Pioneers
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Material Extrusion |
| Materials | Ceramic, Polymers |
| Feedstock format | Filament, Pellet |
| Build envelope | 300 × 300 × 300 mm |
| Country | France |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 62,590
Description
4D Pioneers 4PRIME overview
The 4PRIME is a 3D printer produced by 4D Pioneers, a manufacturer based in France.
It uses the Fused Deposition Modeling and Fused Granulate Fabrication technologies to produce alumina, zirconia, elastomers and thermoplastics parts using filament and pellet feedstocks.
It offers a build volume of 300 × 300 × 300 mm.
4D Pioneers 4PRIME price
This 3D printer is available from $ 62,590.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | 4PRIME |
| Brand | 4D Pioneers |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 62,590 |
| Country | France |
| Status | Available |
| Release date | 2023 |
| Topics | Ceramic, High-performance, Hybrid, Pellets |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 300 × 300 × 300 mm |
| Build volume | 27 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | - |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | 70 °C |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Deposition Modeling (FDM) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Granulate Fabrication (FGF) |
| Max. print speed | - |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | 1.75 mm |
| Max. build plate temp. | 150 °C |
| Number of extruders | - |
| Max. extruder temp. | 500 °C |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament, Pellet |
| Materials | Ceramic |
| Alumina | |
| Zirconia | |
| Polymers | |
| Elastomers | |
| Thermoplastic elastomers: TPE, TPU | |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| Polypropylene | |
| Polyamides: PA6, PA66 | |
| Polyaryletherketone: PEEK, PEKK | |
| Polycarbonates: PC, PC-ABS | |
| Polyesters: PET, PETG | |
| Polyimides: ULTEM 9085 (PEI) | |
| Polysulfones: PES, PSU | |
| Styrenes: ABS, ASA | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 960 × 750 × 940 mm |
| Weight | 80 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | |
| Robotic arm | - |
English
Français


