Compare
VIVEDINO T-Rex 3.0 700
| Technology | Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Materials | Thermoplastics |
| Feedstock format | Filament |
| Build envelope | 400 × 400 × 700 mm |
| Country | China |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 2,099
Description
FORMBOT VIVEDINO T-Rex 3.0 700 overview
The VIVEDINO T-Rex 3.0 700 is a 3D printer produced by FORMBOT, a manufacturer based in China.
It uses the Fused Filament Fabrication technology to produce thermoplastics parts using filament feedstock.
It offers a build volume of 400 × 400 × 700 mm.
FORMBOT VIVEDINO T-Rex 3.0 700 price
This 3D printer is available from $ 2,099.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | VIVEDINO T-Rex 3.0 700 |
| Brand | FORMBOT |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 2,099 |
| Country | China |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2019 |
| Topics | Hybrid |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 400 × 400 × 700 mm |
| Build volume | 112 L |
| Max. resolution (XY) | 0.011 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.05 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Max. print speed | 180 mm/s |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | - |
| Max. build plate temp. | - |
| Number of extruders | - |
| Max. extruder temp. | - |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | |
| Nozzle diameter(s) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament |
| Materials | Polymers |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| Polyesters | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 700 × 630 × 950 mm |
| Weight | 23 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | |
| Robotic arm | - |
English
Français