Compare
HBD 200
HBD (Shanghai Hanbang United 3D Tech)
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Selective Laser Melting (SLM) |
| Materials | Aluminum, Nickel, Steel, Titanium, Tungsten |
| Feedstock format | Powder |
| Build envelope | 265 × 170 × 120 mm |
| Country | China |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
HBD (Shanghai Hanbang United 3D Tech) HBD 200 overview
The HBD 200 is a 3D printer produced by HBD (Shanghai Hanbang United 3D Tech), a manufacturer based in China.
It uses the Selective Laser Melting technology to produce aluminum, nickel, steel, titanium and tungsten parts using powder feedstock.
It offers a build volume of 265 × 170 × 120 mm.
HBD (Shanghai Hanbang United 3D Tech) HBD 200 price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | HBD 200 |
| Brand | HBD (Shanghai Hanbang United 3D Tech) |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | China |
| Status | Available |
| Release date | - |
| Topics | Dental, Jewelry, Metal AM |
| Certifications | CE |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 265 × 170 × 120 mm |
| Build volume | 5.51 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | - |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Powder Bed Fusion (PBF) |
| Technology | Laser beam > Selective Laser Melting (SLM) |
| Max. number of lasers | 2 |
| Laser type(s) | Fiber |
| Max. laser power | 500 W |
| Min. laser spot size | - |
| Gas | Argon |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Powder |
| Materials | Metal |
| Aluminum | |
| AlSi10Mg | |
| Aluminum (others) | |
| Nickel | |
| Hastelloy C22 | |
| Hastelloy X | |
| Nickel (others) | |
| Steel | |
| Stainless steel: 316L, Stainless steel (others) | |
| Tool steel: CX, Tool steel (others) | |
| Titanium | |
| TA5 | |
| Ti64 | |
| Titanium (others) | |
| Tungsten | |
| Tungsten Carbide Cobalt | |
| Tungsten (others) | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | Consumer goods, Dental, Jewelry, Manufacturing and Tooling, Medical |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 1780 × 1380 × 1900 mm |
| Weight | 1100 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
Compare
HBD 200
HBD (Shanghai Hanbang United 3D Tech)
Product data validated by the manufacturer.
English
Français

