Compare
Platypus Expeditionary
| Technology | Paste deposition |
| Materials | Concrete |
| Feedstock format | Paste |
| Build envelope | 1000 × ∞ × 1000 mm |
| Country | Australia |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 35,850
Description
LUYTEN Platypus Expeditionary overview
The Platypus Expeditionary is a 3D printer produced by LUYTEN, a manufacturer based in Australia.
It uses the Paste deposition technology to produce concrete parts using paste feedstock.
It offers a build volume of 1000 x ∞ x 1000 mm.
LUYTEN Platypus Expeditionary price
This 3D printer is available from $ 35,850.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Platypus Expeditionary |
| Brand | LUYTEN |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 35,850 |
| Country | Australia |
| Status | Available |
| Release date | 2021 |
| Topics | Construction |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 1000 × ∞ × 1000 mm |
| Build volume | 1 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 40 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Chemically-bonded > Paste deposition |
| Max. print speed | 665 mm/s |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | - |
| Max. build plate temp. | - |
| Number of extruders | - |
| Max. extruder temp. | - |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Paste |
| Materials | Others |
| Concrete | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | Construction |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français

