Compare
nRugged
nScrypt
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Extrusion bioprinting |
| Materials | Ceramic, Metal, Polymers, Others |
| Feedstock format | Filament, Liquid, Paste |
| Build envelope | 150 × 150 × 152 mm |
| Country | United States |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
nScrypt nRugged overview
The nRugged is a 3D printer produced by nScrypt, a manufacturer based in the United States.
It uses the Extrusion bioprinting technology to produce alumina, bronze, gold, magnesium, platinum, elastomers, thermoplastics, thermosets, bio/organic, edible and electronics/PCB parts using filament, liquid and paste feedstocks.
It offers a build volume of 150 × 150 × 152 mm.
nScrypt nRugged price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | nRugged |
| Brand | nScrypt |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | United States |
| Status | Available |
| Release date | 2021 |
| Topics | Bioprinting, Ceramic, Composite AM, Electronics, Food, High-performance, Hybrid, Metal AM |
| Certifications | CE |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 150 × 150 × 152 mm |
| Build volume | 3.42 L |
| Max. resolution (XY) | 0.005 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.001 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Bioprinting |
| Technology | Extrusion > Extrusion bioprinting |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament, Liquid, Paste |
| Materials | Ceramic |
| Alumina | |
| Metal | |
| Bronze | |
| Gold | |
| Magnesium | |
| Platinum | |
| Polymers | |
| Elastomers | |
| Thermoplastic elastomers: TPE, TPU, Thermoplastic elastomers (others) | |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| Polyaryletherketone: PEEK, PEEK-CF, PEKK, PEKK-CF | |
| Polycarbonates: PC, PC-ABS, Polycarbonate (others) | |
| Polyesters: PCTG, PET, PETG, Polyester (others) | |
| Polyimides: TPI, ULTEM 1010 (PEI), ULTEM 9085 (PEI), Polyimides (others) | |
| Polysulfones: PPSU/PPSF, PSU, Polysulfones (others) | |
| Styrenes: ABS, Styrene (others) | |
| Thermosets | |
| Photopolymers: Wax, Photopolymers (others) | |
| Others | |
| Bio/organic | |
| Edible | |
| Electronics/PCB | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | Aerospace and Space, Automotive and Transports, Consumer goods, Defense and Military, Electronics |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 1042 × 635 × 635 mm |
| Weight | 109 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | |
| Robotic arm | - |
English
Français
