Compare
NGB-R
Poietis
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Bioprinting |
| Materials | Bio/organic |
| Feedstock format | Liquid |
| Build envelope | - |
| Country | France |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 300,000
Description
Poietis NGB-R overview
The NGB-R is a 3D printer produced by Poietis, a manufacturer based in France.
It uses the Extrusion bioprinting, Inkjet bioprinting and Laser bioprinting technologies to produce bio/organic parts using liquid feedstock.
Poietis NGB-R price
This 3D printer is available from $ 300,000.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | NGB-R |
| Brand | Poietis |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 300,000 |
| Country | France |
| Status | Available |
| Release date | 2019 |
| Topics | Bioprinting, Micro AM, Robotic AM |
| Certifications | CE |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | - |
| Build volume | - |
| Max. resolution (XY) | 0.02 mm |
| Max. resolution (Z) | - |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Bioprinting |
| Technology | Extrusion > Extrusion bioprinting |
| Technology | Inkjet > Inkjet bioprinting |
| Technology | Light-based > Laser bioprinting |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Liquid |
| Materials | Others |
| Bio/organic | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | Microfabrication |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 1350 × 890 × 2330 mm |
| Weight | 450 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | |
English
Français
