Compare
Solidator 8K
Tangible Engineering
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | LCD (mSLA) |
| Materials | Thermosets |
| Feedstock format | Resin |
| Build envelope | 330 × 185 × 400 mm |
| Country | Germany |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
Tangible Engineering Solidator 8K overview
The Solidator 8K is a 3D printer produced by Tangible Engineering, a manufacturer based in Germany.
It uses the LCD technology to produce thermosets parts using resin feedstock.
It offers a build volume of 330 × 185 × 400 mm.
Tangible Engineering Solidator 8K price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Solidator 8K |
| Brand | Tangible Engineering |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | Germany |
| Status | Available |
| Release date | 2023 |
| Topics | Resin |
| Certifications | CE |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 330 × 185 × 400 mm |
| Build volume | 24.42 L |
| Max. resolution (XY) | 0.043 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.03 mm |
| Max. build rate | 9157 cm3/h |
| Max. chamber temp. | 50 °C |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Vat photopolymerization (VPP) |
| Technology | UV light through mask > LCD (mSLA) |
| LCD screen resolution | 8K |
| Wavelength | 405 nm |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Resin |
| Materials | Polymers |
| Thermosets | |
| Photopolymers | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | Automotive and Transports, Consumer goods, Defense and Military, Electronics, Manufacturing and Tooling |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 682 × 376 × 810 mm |
| Weight | 45 kg |
| Axes | 2 |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français
