Compare
PROBEscanner
ZEISS
Product data validated by the manufacturer.
| Category | Industrial |
| Topic | Metrology 3D scanners |
| Technology | Laser triangulation |
| Max. resolution | 0.093 mm |
| Country | - |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
ZEISS PROBEscanner overview
The PROBEscanner is a metrology 3D scanner produced by ZEISS.
The PROBEscanner ZEISS uses the laser triangulation technology.
ZEISS PROBEscanner price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | PROBEscanner |
| Brand | ZEISS |
| Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
|
upon request |
| Release date | - |
| Country | - |
| Status | discontinued |
| Category | Industrial |
| Topic | Metrology |
| Technology | Laser triangulation |
| OS compatibility | Microsoft Windows |
Performance |
|
|---|---|
| Max. resolution | 0.093 mm |
| Max. accuracy | 0.04 mm |
| Volumetric accuracy | - |
| Acquisition speed | 64,000 points/s |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | - |
| Weight | 0.67 kg |
Features |
|
|---|---|
| Texture/Colors | - |
| Wireless | - |
| Robotic arm | - |
| Enclosed | - |
Connectivity |
|
|---|---|
| USB | - |
| Wifi | - |
| Bluetooth | - |
| SD card | - |
| Ethernet | - |
English
Français