Compare
CCP-10
AM Efficiency
Product data validated by the manufacturer.
| Category | Blasting |
| Topic | Post-processing surface finishing |
| Work area | ⌀ 550 x 300 mm |
| Max. part size | - |
| Country | Sweden |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 21,500
Description
AM Efficiency CCP-10 overview
The CCP-10 is a blasting machine made by AM Efficiency, a manufacturer based in Sweden.
The CCP-10 offers a work area of 550 x 300 mm. It can handle parts of up to 0 x 0 x 0 mm.
AM Efficiency CCP-10 price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | CCP-10 |
| Brand | AM Efficiency |
| Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
|
Upon request |
| Release date | 2022 |
| Country | Sweden |
| Status | Available |
| Category | Blasting |
| Topic | Surface finishing |
Performance |
|
|---|---|
| Work area | ⌀ 550 x 300 mm |
| Max. part size | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 1100 × 1000 × 1500 mm |
| Weight | 170 kg |
English
Français
