Compare
S200 – C
Raise3D
Product data validated by the manufacturer.
| Category | Furnaces |
| Topic | Post-processing heat treatment |
| Work area | 200 × 200 × 200 mm |
| Max. part size | 200 × 200 × 200 mm |
| Country | United States |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
Raise3D S200 – C overview
The S200 – C is a furnace for heat treatment (sintering, annealing) post-processing made by Raise3D, a manufacturer based in the United States.
The S200 – C offers a work area of 200 x 200 x 200 mm. It can handle parts of up to 200 x 200 x 200 mm.
Raise3D S200 – C price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | S200 – C |
| Brand | Raise3D |
| Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
|
Upon request |
| Release date | 2021 |
| Country | United States |
| Status | Available |
| Category | Furnaces |
| Topic | Heat treatment |
Performance |
|
|---|---|
| Work area | 200 × 200 × 200 mm |
| Max. part size | 200 × 200 × 200 mm |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 1434 × 1137 × 1974 mm |
| Weight | 800 kg |
English
Français