Compare
scanBox pro
| Category | Desktop |
| Topic | Affordable 3D scanning |
| Technology | Structured light |
| Max. resolution | - |
| Country | - |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
smart optics scanBox pro overview
The scanBox pro is a affordable 3D scanner produced by smart optics.
The scanBox pro smart optics uses the structured light technology.
smart optics scanBox pro price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | scanBox pro |
| Brand | smart optics |
| Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
|
upon request |
| Release date | - |
| Country | - |
| Status | discontinued |
| Category | Desktop |
| Topic | Affordable |
| Technology | Structured light |
| OS compatibility | Microsoft Windows |
Performance |
|
|---|---|
| Max. resolution | - |
| Max. accuracy | 0.01 mm |
| Volumetric accuracy | - |
| Acquisition speed | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 360 × 310 × 390 mm |
| Weight | 11 kg |
Features |
|
|---|---|
| Texture/Colors | - |
| Wireless | - |
| Robotic arm | - |
| Enclosed | - |
Connectivity |
|
|---|---|
| USB | |
| Wifi | - |
| Bluetooth | - |
| SD card | - |
| Ethernet | - |
English
Français
