An error occured, please try again.
Aniwaa is not currently maintained. Our apologies for any mistakes or bugs you may encounter.
Ember
| Technology | Digital Light Processing (DLP) |
| Materials | Thermosets |
| Feedstock format | Resin |
| Build envelope | 64 × 40 × 134 mm2.52 × 1.57 × 5.28 in |
| Country | United States |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 5,9955 514 €
General
|
| Model | Ember |
| Brand | Autodesk |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 5,9955 514 € |
| Country | United States |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2015 |
| Topics | Dental, Jewelry, Metal AM, Resin |
| Certifications | - |
Technology
|
| Process | Vat photopolymerization (VPP) |
| Technology | LED light > Digital Light Processing (DLP) |
| DLP resolution | - |
| Wavelength | - |
Materials
|
| Feedstock format | Resin |
| Materials | Polymers |
| Thermosets |
| Photopolymers |
Hardware
|
| Dimensions | 325 × 340 × 434 mm12.8 × 13.39 × 17.09 in |
| Weight | 10 kg22.05 lb |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |