Compare
PRO 4K
| Technology | Digital Light Processing (DLP) |
| Materials | Thermosets |
| Feedstock format | Resin |
| Build envelope | 217 × 122 × 200 mm |
| Country | Australia |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 24,999
Description
Asiga PRO 4K overview
The PRO 4K is a 3D printer produced by Asiga, a manufacturer based in Australia.
It uses the Digital Light Processing technology to produce thermosets parts using resin feedstock.
It offers a build volume of 217 × 122 × 200 mm.
Asiga PRO 4K price
This 3D printer is available from $ 24,999.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | PRO 4K |
| Brand | Asiga |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 24,999 |
| Country | Australia |
| Status | Available |
| Release date | - |
| Topics | Resin |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 217 × 122 × 200 mm |
| Build volume | 5.29 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | - |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Vat photopolymerization (VPP) |
| Technology | LED light > Digital Light Processing (DLP) |
| DLP resolution | - |
| Wavelength | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Resin |
| Materials | Polymers |
| Thermosets | |
| Photopolymers | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français
