Compare
CERAMBOT
| Technology | Paste deposition |
| Materials | Clay, Ceramics (others) |
| Feedstock format | Paste |
| Build envelope | 170 × 170 × 285 mm |
| Country | China |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 299
Description
Cerambot CERAMBOT overview
The CERAMBOT is a 3D printer produced by Cerambot, a manufacturer based in China.
It uses the Paste deposition technology to produce clay and ceramics parts using paste feedstock.
It offers a build volume of 170 × 170 × 285 mm.
Cerambot CERAMBOT price
This 3D printer is available from $ 299.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | CERAMBOT |
| Brand | Cerambot |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 299 |
| Country | China |
| Status | Available |
| Release date | 2018 |
| Topics | Budget, Ceramic, Clay |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 170 × 170 × 285 mm |
| Build volume | 8.24 L |
| Max. resolution (XY) | 0.1 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.8 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Chemically-bonded > Paste deposition |
| Max. print speed | 50 mm/s |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | - |
| Max. build plate temp. | - |
| Number of extruders | - |
| Max. extruder temp. | - |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Paste |
| Materials | Ceramic |
| Clay | |
| Ceramics (others) | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français