Compare
Riverside 500
| Technology | Digital Light Processing (DLP) |
| Materials | Thermosets |
| Feedstock format | Resin |
| Build envelope | 500 × 400 × 300 mm |
| Country | - |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 86,000
Description
CTC Riverside 500 overview
The Riverside 500 is a 3D printer produced by CTC.
It uses the Digital Light Processing technology to produce thermosets parts using resin feedstock.
It offers a build volume of 500 × 400 × 300 mm.
CTC Riverside 500 price
This 3D printer is available from $ 86,000.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Riverside 500 |
| Brand | CTC |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 86,000 |
| Country | - |
| Status | Discontinued |
| Release date | - |
| Topics | Hybrid, Large format, Resin |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 500 × 400 × 300 mm |
| Build volume | 60 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 0.1 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Vat photopolymerization (VPP) |
| Technology | LED light > Digital Light Processing (DLP) |
| DLP resolution | - |
| Wavelength | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Resin |
| Materials | Polymers |
| Thermosets | |
| Photopolymers | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | |
| Robotic arm | - |
English
Français
