Compare
domoBIO 2A
Domotek
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Extrusion bioprinting |
| Materials | Bio/organic |
| Feedstock format | Liquid |
| Build envelope | 130 × 130 × 100 mm |
| Country | Spain |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 20,000
Description
Domotek domoBIO 2A overview
The domoBIO 2A is a 3D printer produced by Domotek, a manufacturer based in Spain.
It uses the Extrusion bioprinting technology to produce bio/organic parts using liquid feedstock.
It offers a build volume of 130 × 130 × 100 mm.
Domotek domoBIO 2A price
This 3D printer is available from $ 20,000.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | domoBIO 2A |
| Brand | Domotek |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 20,000 |
| Country | Spain |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2022 |
| Topics | Bioprinting |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 130 × 130 × 100 mm |
| Build volume | 1.69 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | - |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Bioprinting |
| Technology | Extrusion > Extrusion bioprinting |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Liquid |
| Materials | Others |
| Bio/organic | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 370 × 410 × 470 mm |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français