Compare
EP-A650
Eplus3D
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Stereolithography (SLA) |
| Materials | Thermosets |
| Feedstock format | Resin |
| Build envelope | 650 × 600 × 400 mm |
| Country | China |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 100,000
Description
Eplus3D EP-A650 overview
The EP-A650 is a 3D printer produced by Eplus3D, a manufacturer based in China.
It uses the Stereolithography technology to produce thermosets parts using resin feedstock.
It offers a build volume of 650 × 600 × 400 mm.
Eplus3D EP-A650 price
This 3D printer is available from $ 100,000.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | EP-A650 |
| Brand | Eplus3D |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 100,000 |
| Country | China |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2021 |
| Topics | Resin |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 650 × 600 × 400 mm |
| Build volume | 156 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 0.05 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Vat photopolymerization (VPP) |
| Technology | UV laser beam > Stereolithography (SLA) |
| Max. number of lasers | - |
| Laser type(s) | - |
| Max. laser power | - |
| Min. laser spot size | - |
| Wavelength | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Resin |
| Materials | Polymers |
| Thermosets | |
| Photopolymers | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 1100 × 950 × 1640 mm |
| Weight | 440 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français
