Compare
FF-M300
Fastform
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Selective Laser Melting (SLM) |
| Materials | Aluminum, Cobalt chrome, Copper, Steel, Titanium |
| Feedstock format | Powder |
| Build envelope | 300 × 300 × 400 mm |
| Country | China |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 199,999
Description
Fastform FF-M300 overview
The FF-M300 is a 3D printer produced by Fastform, a manufacturer based in China.
It uses the Selective Laser Melting technology to produce aluminum, cobalt chrome, copper, steel and titanium parts using powder feedstock.
It offers a build volume of 300 × 300 × 400 mm.
Fastform FF-M300 price
This 3D printer is available from $ 199,999.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | FF-M300 |
| Brand | Fastform |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 199,999 |
| Country | China |
| Status | Available |
| Release date | 2023 |
| Topics | Dental, Metal AM |
| Certifications | CE |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 300 × 300 × 400 mm |
| Build volume | 36 L |
| Max. resolution (XY) | 0.05 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.05 mm |
| Max. build rate | 1200 cm3/h |
| Max. chamber temp. | 80 °C |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Powder Bed Fusion (PBF) |
| Technology | Laser beam > Selective Laser Melting (SLM) |
| Max. number of lasers | 2 |
| Laser type(s) | Fiber |
| Max. laser power | 1 W |
| Min. laser spot size | 50 µm |
| Gas | Not required |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Powder |
| Materials | Metal |
| Aluminum | |
| AlSi10Mg | |
| Cobalt chrome | |
| CoCr28Mo6 | |
| Copper | |
| CuCrZr | |
| Steel | |
| Stainless steel: 17-4PH, 316L | |
| Titanium | |
| Ti64 | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | Aerospace and Space, Automotive and Transports, Construction, Dental, Manufacturing and Tooling |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 2705 × 990 × 2100 mm |
| Weight | 1500 kg |
| Axes | 4 |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français

