Compare
P-series
METROM
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Directed Energy Deposition, Solid state |
| Materials | Bronze, Gold, Magnesium, Aluminum, Copper, Inconel, Nickel, Steel, Titanium |
| Feedstock format | Wire |
| Build envelope | 2000 × 2000 × 1000 mm |
| Country | Germany |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
METROM P-series overview
The P-series is a 3D printer produced by METROM, a manufacturer based in Germany.
It uses the Electric arc DED, Wire Arc Additive Manufacturing, Laser beam DED, Wire Laser Additive Manufacturing, Laser Metal Deposition and Cold spray AM technologies to produce bronze, gold, magnesium, aluminum, copper, inconel, nickel, steel and titanium parts using wire feedstock.
It offers a build volume of 2000 × 2000 × 1000 mm.
METROM P-series price
Please contact us to get a quote.
Specifications
General |
|
|---|---|
| Model | P-series |
| Brand | METROM |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | Germany |
| Status | Available |
| Release date | 2016 |
| Topics | DED, Hybrid, Large format, Metal AM |
| Certifications | CE |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 2000 × 2000 × 1000 mm |
| Build volume | 4000 L |
| Max. resolution (XY) | 0.01 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.01 mm |
| Max. build rate | 12500 cm3/h |
| Max. chamber temp. | 120 °C |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Directed Energy Deposition (DED) |
| Technology | Electric arc > Electric arc DED |
| Technology | Electric arc > Wire Arc Additive Manufacturing (WAAM) |
| Technology | Laser beam > Laser beam DED |
| Technology | Laser beam > Wire Laser Additive Manufacturing (WLAM) |
| Technology | Laser beam > Laser Metal Deposition (LMD) |
| Max. number of lasers | 1 |
| Laser type(s) | Fiber |
| Max. laser power | 2000 W |
| Gas shielding | |
| Max. deposition rate | - |
| Process | Solid state |
| Technology | Cold spray > Cold spray AM (CSAM) |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Wire |
| Materials | Metal |
| Bronze | |
| Gold | |
| Magnesium | |
| Aluminum | |
| Al2139 | |
| AlF357 | |
| AlSi10Mg | |
| Scalmalloy® | |
| Aluminum (others) | |
| Copper | |
| Cu | |
| CuCrZr | |
| Inconel | |
| IN625 | |
| IN718 | |
| Nickel | |
| Hastelloy C22 | |
| Hastelloy X | |
| Steel | |
| Stainless steel: 17-4PH, 316L, Stainless steel (others) | |
| Tool steel: 1.2709, CM55, CX, M300, MS1, Tool steel (others) | |
| Titanium | |
| Ti64 | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 7000 × 5000 × 5500 mm |
| Weight | 15000 kg |
| Axes | 7 |
| Hybrid manufacturing | |
| Robotic arm | - |