Compare
MX-Mini
InssTek
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Laser beam DED |
| Materials | Steel |
| Feedstock format | Powder |
| Build envelope | 200 × 200 × 200 mm |
| Country | - |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
InssTek MX-Mini overview
The MX-Mini is a 3D printer produced by InssTek.
It uses the Laser beam DED technology to produce steel parts using powder feedstock.
It offers a build volume of 200 × 200 × 200 mm.
InssTek MX-Mini price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | MX-Mini |
| Brand | InssTek |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | - |
| Status | Discontinued |
| Release date | - |
| Topics | DED, Metal AM |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 200 × 200 × 200 mm |
| Build volume | 8 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | - |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Directed Energy Deposition (DED) |
| Technology | Laser beam > Laser beam DED |
| Max. number of lasers | - |
| Laser type(s) | - |
| Max. laser power | - |
| Gas shielding | - |
| Max. deposition rate | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Powder |
| Materials | Metal |
| Steel | |
| Stainless steel | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 850 × 850 × 2050 mm |
| Weight | 700 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français
