Compare
Bene1
| Technology | LCD (mSLA) |
| Materials | Thermosets |
| Feedstock format | Resin |
| Build envelope | 120 × 65 × 130 mm |
| Country | China |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 650
Description
NOVA3D Bene1 overview
The Bene1 is a 3D printer produced by NOVA3D, a manufacturer based in China.
It uses the LCD technology to produce thermosets parts using resin feedstock.
It offers a build volume of 120 × 65 × 130 mm.
NOVA3D Bene1 price
This 3D printer is available from $ 650.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Bene1 |
| Brand | NOVA3D |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 650 |
| Country | China |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2018 |
| Topics | Budget, Resin |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 120 × 65 × 130 mm |
| Build volume | 1.01 L |
| Max. resolution (XY) | 0.02 mm |
| Max. resolution (Z) | - |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Vat photopolymerization (VPP) |
| Technology | UV light through mask > LCD (mSLA) |
| LCD screen resolution | - |
| Wavelength | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Resin |
| Materials | Polymers |
| Thermosets | |
| Photopolymers | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 210 × 210 × 386 mm |
| Weight | 8 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français