Compare
CHOCOSKETCH
ROKIT
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Paste deposition |
| Materials | Edible |
| Feedstock format | Paste |
| Build envelope | 240 × 120 × 70 mm |
| Country | South Korea |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 1,570
Description
ROKIT CHOCOSKETCH overview
The CHOCOSKETCH is a 3D printer produced by ROKIT, a manufacturer based in South Korea.
It uses the Paste deposition technology to produce edible parts using paste feedstock.
It offers a build volume of 240 × 120 × 70 mm.
ROKIT CHOCOSKETCH price
This 3D printer is available from $ 1,570.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | CHOCOSKETCH |
| Brand | ROKIT |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 1,570 |
| Country | South Korea |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2015 |
| Topics | Food |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 240 × 120 × 70 mm |
| Build volume | 2.016 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 0.3 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Chemically-bonded > Paste deposition |
| Max. print speed | 20 mm/s |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | - |
| Max. build plate temp. | - |
| Number of extruders | - |
| Max. extruder temp. | - |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Paste |
| Materials | Others |
| Edible | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 464 × 324 × 558 mm |
| Weight | 14 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français