Compare
Focus
| Technology | Material Extrusion |
| Materials | Edible |
| Feedstock format | Paste |
| Build envelope | 208 × 228 × 150 mm |
| Country | Netherlands |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 3,630
Description
byFlow Focus overview
The Focus is a 3D printer produced by byFlow, a manufacturer based in the Netherlands.
It uses the Fused Filament Fabrication and Paste deposition technologies to produce edible parts using paste feedstock.
It offers a build volume of 208 × 228 × 150 mm.
byFlow Focus price
This 3D printer is available from $ 3,630.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Focus |
| Brand | byFlow |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 3,630 |
| Country | Netherlands |
| Status | Available |
| Release date | 2015 |
| Topics | Ceramic, Food |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 208 × 228 × 150 mm |
| Build volume | 7.11 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 0.05 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Technology | Chemically-bonded > Paste deposition |
| Max. print speed | - |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | - |
| Max. build plate temp. | - |
| Number of extruders | - |
| Max. extruder temp. | - |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Paste |
| Materials | Others |
| Edible | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 440 × 325 × 460 mm |
| Weight | 8 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français