Compare
X-Cube 3
| Technology | Digital Light Processing (DLP) |
| Materials | Thermosets |
| Feedstock format | Resin |
| Build envelope | 120 × 60 × 200 mm |
| Country | United States |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 799
Description
SainSmart X-Cube 3 overview
The X-Cube 3 is a 3D printer produced by SainSmart, a manufacturer based in the United States.
It uses the Digital Light Processing technology to produce thermosets parts using resin feedstock.
It offers a build volume of 120 × 60 × 200 mm.
SainSmart X-Cube 3 price
This 3D printer is available from $ 799.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | X-Cube 3 |
| Brand | SainSmart |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 799 |
| Country | United States |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2017 |
| Topics | Budget, Resin |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 120 × 60 × 200 mm |
| Build volume | 1.44 L |
| Max. resolution (XY) | 0.05 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.03 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Vat photopolymerization (VPP) |
| Technology | LED light > Digital Light Processing (DLP) |
| DLP resolution | - |
| Wavelength | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Resin |
| Materials | Polymers |
| Thermosets | |
| Photopolymers | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français