Compare
Duplicator 7 Plus
| Technology | LCD (mSLA) |
| Materials | Thermosets |
| Feedstock format | Resin |
| Build envelope | 120 × 68 × 180 mm |
| Country | China |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 479
Description
Wanhao Duplicator 7 Plus overview
The Duplicator 7 Plus is a 3D printer produced by Wanhao, a manufacturer based in China.
It uses the LCD technology to produce thermosets parts using resin feedstock.
It offers a build volume of 120 × 68 × 180 mm.
Wanhao Duplicator 7 Plus price
This 3D printer is available from $ 479.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Duplicator 7 Plus |
| Brand | Wanhao |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 479 |
| Country | China |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2018 |
| Topics | Budget, Resin |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 120 × 68 × 180 mm |
| Build volume | 1.47 L |
| Max. resolution (XY) | 0.047 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.04 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Vat photopolymerization (VPP) |
| Technology | UV light through mask > LCD (mSLA) |
| LCD screen resolution | - |
| Wavelength | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Resin |
| Materials | Polymers |
| Thermosets | |
| Photopolymers | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | - |
| Weight | 9.5 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français