Compare
HDI Compact C506
Polyga
Product data validated by the manufacturer.
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 16,990
Description
Polyga HDI Compact C506 overview
The HDI Compact C506 is a 3D scanner produced by Polyga, a manufacturer based in Canada.
The HDI Compact C506 Polyga uses the structured light technology.
Polyga HDI Compact C506 price
This 3D scanner is available from $ 16,990.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | HDI Compact C506 |
| Brand | Polyga |
| Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
|
upon request |
| Release date | 2018 |
| Country | Canada |
| Status | discontinued |
| Category | Industrial |
| Topic | |
| Technology | Structured light |
| OS compatibility | Microsoft Windows |
Performance |
|
|---|---|
| Max. resolution | 0.02 mm |
| Max. accuracy | 0.012 mm |
| Volumetric accuracy | - |
| Acquisition speed | 10,000,000 points/s |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 49 × 136 × 170 mm |
| Weight | 1.52 kg |
Features |
|
|---|---|
| Texture/Colors | |
| Wireless | - |
| Robotic arm | |
| Enclosed | - |
Connectivity |
|
|---|---|
| USB | |
| Wifi | - |
| Bluetooth | - |
| SD card | - |
| Ethernet | - |
English
Français