Compare
CreatorBot 3D Pro Series II MAX
| Technology | Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Materials | Thermoplastics |
| Feedstock format | Filament |
| Build envelope | 457 × 457 × 457 mm |
| Country | - |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
3DPrinterWorks CreatorBot 3D Pro Series II MAX overview
The CreatorBot 3D Pro Series II MAX is a 3D printer produced by 3DPrinterWorks.
It uses the Fused Filament Fabrication technology to produce thermoplastics parts using filament feedstock.
It offers a build volume of 457 × 457 × 457 mm.
3DPrinterWorks CreatorBot 3D Pro Series II MAX price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | CreatorBot 3D Pro Series II MAX |
| Brand | 3DPrinterWorks |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | - |
| Status | Discontinued |
| Release date | - |
| Topics | Large format |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 457 × 457 × 457 mm |
| Build volume | 95.44 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 0.04 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Max. print speed | - |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | - |
| Max. build plate temp. | - |
| Number of extruders | - |
| Max. extruder temp. | - |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament |
| Materials | Polymers |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| Polyesters | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 813 × 813 × 1778 mm |
| Weight | 145 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
Compare
CreatorBot 3D Pro Series II MAX
English
Français
