Compare
Alpha Series
| Technology | Extrusion bioprinting |
| Materials | Bio/organic |
| Feedstock format | Liquid |
| Build envelope | 150 × 150 × 60 mm |
| Country | - |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 12,800
Description
3Dynamic Systems Alpha Series overview
The Alpha Series is a 3D printer produced by 3Dynamic Systems.
It uses the Extrusion bioprinting technology to produce bio/organic parts using liquid feedstock.
It offers a build volume of 150 × 150 × 60 mm.
3Dynamic Systems Alpha Series price
This 3D printer is available from $ 12,800.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Alpha Series |
| Brand | 3Dynamic Systems |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 12,800 |
| Country | - |
| Status | Discontinued |
| Release date | - |
| Topics | Bioprinting |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 150 × 150 × 60 mm |
| Build volume | 1.35 L |
| Max. resolution (XY) | 0.75 mm |
| Max. resolution (Z) | - |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Bioprinting |
| Technology | Extrusion > Extrusion bioprinting |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Liquid |
| Materials | Others |
| Bio/organic | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 500 × 500 × 500 mm |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français
