Compare
AMCM M 8K
| Technology | Laser beam PBF |
| Materials | Aluminum |
| Feedstock format | Powder |
| Build envelope | 800 × 800 × 1200 mm |
| Country | Germany |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
AMCM AMCM M 8K overview
The AMCM M 8K is a 3D printer produced by AMCM, a manufacturer based in Germany.
It uses the Laser beam PBF technology to produce aluminum parts using powder feedstock.
It offers a build volume of 800 × 800 × 1200 mm.
AMCM AMCM M 8K price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | AMCM M 8K |
| Brand | AMCM |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | Germany |
| Status | Available |
| Release date | 2023 |
| Topics | Large format, Metal AM |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 800 × 800 × 1200 mm |
| Build volume | 768 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | - |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Powder Bed Fusion (PBF) |
| Technology | Laser beam > Laser beam PBF |
| Max. number of lasers | - |
| Laser type(s) | - |
| Max. laser power | - |
| Min. laser spot size | - |
| Gas | Not required |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Powder |
| Materials | Metal |
| Aluminum | |
| Aluminum (others) | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français