Compare
A8 (Kit)
| Technology | Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Materials | Thermoplastics |
| Feedstock format | Filament |
| Build envelope | 220 × 220 × 240 mm |
| Country | China |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 179
Description
Anet A8 (Kit) overview
The A8 (Kit) is a 3D printer produced by Anet, a manufacturer based in China.
It uses the Fused Filament Fabrication technology to produce thermoplastics parts using filament feedstock.
It offers a build volume of 220 × 220 × 240 mm.
Anet A8 (Kit) price
This 3D printer is available from $ 179.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | A8 (Kit) |
| Brand | Anet |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 179 |
| Country | China |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2017 |
| Topics | - |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 220 × 220 × 240 mm |
| Build volume | 11.616 L |
| Max. resolution (XY) | 0.01 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.1 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Max. print speed | 100 mm/s |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | - |
| Max. build plate temp. | - |
| Number of extruders | - |
| Max. extruder temp. | - |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament |
| Materials | Polymers |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| Polyesters | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 500 × 400 × 450 mm |
| Weight | 7.4 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français