Compare
B9 Core 5 Series XL
B9Creations
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Digital Light Processing (DLP) |
| Materials | Thermosets |
| Feedstock format | Resin |
| Build envelope | 124.8 × 70.2 × 127 mm |
| Country | United States |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 14,955
Description
B9Creations B9 Core 5 Series XL overview
The B9 Core 5 Series XL is a 3D printer produced by B9Creations, a manufacturer based in the United States.
It uses the Digital Light Processing technology to produce thermosets parts using resin feedstock.
It offers a build volume of 124.8 × 70.2 × 127 mm.
B9Creations B9 Core 5 Series XL price
This 3D printer is available from $ 14,955.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | B9 Core 5 Series XL |
| Brand | B9Creations |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 14,955 |
| Country | United States |
| Status | Available |
| Release date | 2021 |
| Topics | Resin |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 124.8 × 70.2 × 127 mm |
| Build volume | 1.1 L |
| Max. resolution (XY) | 0.025 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.01 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Vat photopolymerization (VPP) |
| Technology | LED light > Digital Light Processing (DLP) |
| DLP resolution | - |
| Wavelength | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Resin |
| Materials | Polymers |
| Thermosets | |
| Photopolymers | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 267 × 420 × 593 mm |
| Weight | 19 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français