Compare
Sigma D25
BCN3D Technologies
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Materials | Elastomers, Thermoplastics |
| Feedstock format | Filament |
| Build envelope | 420 × 300 × 200 mm |
| Country | Spain |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 3,995
Description
BCN3D Technologies Sigma D25 overview
The Sigma D25 is a 3D printer produced by BCN3D Technologies, a manufacturer based in Spain.
It uses the Fused Filament Fabrication technology to produce elastomers and thermoplastics parts using filament feedstock.
It offers a build volume of 420 × 300 × 200 mm.
BCN3D Technologies Sigma D25 price
This 3D printer is available from $ 3,995.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Sigma D25 |
| Brand | BCN3D Technologies |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 3,995 |
| Country | Spain |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2020 |
| Topics | - |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 420 × 300 × 200 mm |
| Build volume | 25.2 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 0.05 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Max. print speed | - |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | - |
| Max. build plate temp. | 80 °C |
| Number of extruders | - |
| Max. extruder temp. | 300 °C |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | |
| Nozzle diameter(s) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament |
| Materials | Polymers |
| Elastomers | |
| Thermoplastic elastomers: TPU | |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| Polyesters: PETG | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français