Compare
Builder Extreme 1000 PRO
Builder
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Materials | Elastomers, Thermoplastics |
| Feedstock format | Filament |
| Build envelope | 700 × 700 × 820 mm |
| Country | Netherlands |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 29,900
Description
Builder Builder Extreme 1000 PRO overview
The Builder Extreme 1000 PRO is a 3D printer produced by Builder, a manufacturer based in the Netherlands.
It uses the Fused Filament Fabrication technology to produce elastomers and thermoplastics parts using filament feedstock.
It offers a build volume of 700 × 700 × 820 mm.
Builder Builder Extreme 1000 PRO price
This 3D printer is available from $ 29,900.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Builder Extreme 1000 PRO |
| Brand | Builder |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 29,900 |
| Country | Netherlands |
| Status | Available |
| Release date | 2020 |
| Topics | Large format |
| Certifications | CE |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 700 × 700 × 820 mm |
| Build volume | 401.8 L |
| Max. resolution (XY) | 0.1 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.1 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | 30 °C |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Max. print speed | 200 mm/s |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | 1.75 mm |
| Max. build plate temp. | 60 °C |
| Number of extruders | 1 |
| Max. extruder temp. | 250 °C |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | 0.4 mm, 0.8 mm, 1.2 mm |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament |
| Materials | Polymers |
| Elastomers | |
| Thermoplastic elastomers: TPU | |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| Polyesters: PET, PETG | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | Aerospace and Space, Automotive and Transports, Defense and Military, Manufacturing and Tooling, Entertainment |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 1050 × 1050 × 1600 mm |
| Weight | 230 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français