Compare
D4K
| Technology | Digital Light Processing (DLP) |
| Materials | Thermosets |
| Feedstock format | Resin |
| Build envelope | 143 × 83 × 110 mm |
| Country | Germany |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 15,000
Description
ETEC D4K overview
The D4K is a 3D printer produced by ETEC, a manufacturer based in Germany.
It uses the Digital Light Processing technology to produce thermosets parts using resin feedstock.
It offers a build volume of 143 × 83 × 110 mm.
ETEC D4K price
This 3D printer is available from $ 15,000.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | D4K |
| Brand | ETEC |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 15,000 |
| Country | Germany |
| Status | Available |
| Release date | 2022 |
| Topics | Dental, Jewelry, Resin |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 143 × 83 × 110 mm |
| Build volume | 1.31 L |
| Max. resolution (XY) | 0.025 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.03 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Vat photopolymerization (VPP) |
| Technology | LED light > Digital Light Processing (DLP) |
| DLP resolution | - |
| Wavelength | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Resin |
| Materials | Polymers |
| Thermosets | |
| Photopolymers | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | Dental, Jewelry |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français