Compare
PivotMaker ESSENTIAL
| Technology | Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Materials | Thermoplastics |
| Feedstock format | Filament |
| Build envelope | 850 × 850 × 850 mm |
| Country | Italy |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 8,470
Description
I3D PivotMaker ESSENTIAL overview
The PivotMaker ESSENTIAL is a 3D printer produced by I3D, a manufacturer based in Italy.
It uses the Fused Filament Fabrication technology to produce thermoplastics parts using filament feedstock.
It offers a build volume of 850 × 850 × 850 mm.
I3D PivotMaker ESSENTIAL price
This 3D printer is available from $ 8,470.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | PivotMaker ESSENTIAL |
| Brand | I3D |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 8,470 |
| Country | Italy |
| Status | Available |
| Release date | - |
| Topics | Large format |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 850 × 850 × 850 mm |
| Build volume | 614.13 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 0.1 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Max. print speed | 80 mm/s |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | - |
| Max. build plate temp. | - |
| Number of extruders | - |
| Max. extruder temp. | - |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament |
| Materials | Polymers |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| Polyamides | |
| Polycarbonates | |
| Polyesters | |
| Styrenes: ABS, ASA | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 1200 × 1200 × 1200 mm |
| Weight | 16 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français