Compare
Solus
| Technology | Digital Light Processing (DLP) |
| Materials | Thermosets |
| Feedstock format | Resin |
| Build envelope | 80 × 45 × 80 mm |
| Country | United States |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
Junction3D Solus overview
The Solus is a 3D printer produced by Junction3D, a manufacturer based in the United States.
It uses the Digital Light Processing technology to produce thermosets parts using resin feedstock.
It offers a build volume of 80 × 45 × 80 mm.
Junction3D Solus price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Solus |
| Brand | Junction3D |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | United States |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2015 |
| Topics | Resin |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 80 × 45 × 80 mm |
| Build volume | 0.29 L |
| Max. resolution (XY) | 0.025 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.005 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Vat photopolymerization (VPP) |
| Technology | LED light > Digital Light Processing (DLP) |
| DLP resolution | - |
| Wavelength | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Resin |
| Materials | Polymers |
| Thermosets | |
| Photopolymers | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 180 × 156 × 290 mm |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français