Compare
Massivit 1500
| Technology | Liquid deposition |
| Materials | Thermosets |
| Feedstock format | Liquid |
| Build envelope | 1450 × 1170 × 1470 mm |
| Country | Israel |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
MASSIVit 3D Massivit 1500 overview
The Massivit 1500 is a 3D printer produced by MASSIVit 3D, a manufacturer based in Israel.
It uses the Liquid deposition technology to produce thermosets parts using liquid feedstock.
It offers a build volume of 1450 × 1170 × 1470 mm.
MASSIVit 3D Massivit 1500 price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Massivit 1500 |
| Brand | MASSIVit 3D |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | Israel |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2018 |
| Topics | Large format |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 1450 × 1170 × 1470 mm |
| Build volume | - |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | - |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Chemically-bonded > Liquid deposition |
| Max. print speed | 250 mm/s |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | - |
| Max. build plate temp. | - |
| Number of extruders | - |
| Max. extruder temp. | - |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Liquid |
| Materials | Polymers |
| Thermosets | |
| Photopolymers | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français