Compare
RoVaPaste
| Technology | Material Extrusion |
| Materials | Ceramic, Others, Polymers |
| Feedstock format | Filament, Paste |
| Build envelope | 285 × 300 × 190 mm |
| Country | Canada |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 1,999
Description
ORD Solutions RoVaPaste overview
The RoVaPaste is a 3D printer produced by ORD Solutions, a manufacturer based in Canada.
It uses the Fused Filament Fabrication and Paste deposition technologies to produce ceramics, edible and thermoplastics parts using filament and paste feedstocks.
It offers a build volume of 285 × 300 × 190 mm.
ORD Solutions RoVaPaste price
This 3D printer is available from $ 1,999.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | RoVaPaste |
| Brand | ORD Solutions |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 1,999 |
| Country | Canada |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2015 |
| Topics | Ceramic, Food |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 285 × 300 × 190 mm |
| Build volume | 16.25 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | - |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Technology | Chemically-bonded > Paste deposition |
| Max. print speed | - |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | - |
| Max. build plate temp. | - |
| Number of extruders | - |
| Max. extruder temp. | - |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament, Paste |
| Materials | Ceramic |
| Ceramics (others) | |
| Others | |
| Edible | |
| Polymers | |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| Polyesters | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 381 × 273 × 444.5 mm |
| Weight | 20.4 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français