Compare
Solidator 2.0
Tangible Engineering
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | LCD (mSLA) |
| Materials | Thermosets |
| Feedstock format | Resin |
| Build envelope | 336 × 210 × 200 mm |
| Country | Germany |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
Tangible Engineering Solidator 2.0 overview
The Solidator 2.0 is a 3D printer produced by Tangible Engineering, a manufacturer based in Germany.
It uses the LCD technology to produce thermosets parts using resin feedstock.
It offers a build volume of 336 × 210 × 200 mm.
Tangible Engineering Solidator 2.0 price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Solidator 2.0 |
| Brand | Tangible Engineering |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | Germany |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2018 |
| Topics | Resin |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 336 × 210 × 200 mm |
| Build volume | 14.11 L |
| Max. resolution (XY) | 0.175 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.03 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Vat photopolymerization (VPP) |
| Technology | UV light through mask > LCD (mSLA) |
| LCD screen resolution | - |
| Wavelength | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Resin |
| Materials | Polymers |
| Thermosets | |
| Photopolymers | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français