Compare
4070 ZX
WASP
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Materials | Thermoplastics |
| Feedstock format | Filament |
| Build envelope | ⌀ 400 × 700 mm |
| Country | Italy |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 14,808
Description
WASP 4070 ZX overview
The 4070 ZX is a 3D printer produced by WASP, a manufacturer based in Italy.
It uses the Fused Filament Fabrication technology to produce thermoplastics parts using filament feedstock.
It offers a build volume of ⌀ 400 x 700 mm.
WASP 4070 ZX price
This 3D printer is available from $ 14,808.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | 4070 ZX |
| Brand | WASP |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 14,808 |
| Country | Italy |
| Status | Available |
| Release date | - |
| Topics | - |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | ⌀ 400 × 700 mm |
| Build volume | 87.96 L |
| Max. resolution (XY) | 0.4 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.05 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | 70 °C |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Max. print speed | 200 mm/s |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | 1.75 mm |
| Max. build plate temp. | 120 °C |
| Number of extruders | 1 |
| Max. extruder temp. | 350 °C |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | 0.4 mm, 0.8 mm |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament |
| Materials | Polymers |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| PVA | |
| Polypropylene | |
| Polyamides | |
| Polycarbonates: PC, PC-ABS, Polycarbonate (others) | |
| Polyesters: PET, PETG | |
| Styrenes: ABS, ASA, HIPS | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | Automotive and Transports, Manufacturing and Tooling, Medical |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 850 × 770 × 1950 mm |
| Weight | 95 kg |
| Axes | 3 |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français
