Compare
P155
| Technology | Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Materials | Thermoplastics |
| Feedstock format | Filament |
| Build envelope | 145 × 135 × 148 mm |
| Country | Germany |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
Apium P155 overview
The P155 is a 3D printer produced by Apium, a manufacturer based in Germany.
It uses the Fused Filament Fabrication technology to produce thermoplastics parts using filament feedstock.
It offers a build volume of 145 × 135 × 148 mm.
Apium P155 price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | P155 |
| Brand | Apium |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | Germany |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2017 |
| Topics | High-performance |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 145 × 135 × 148 mm |
| Build volume | 2.8971 L |
| Max. resolution (XY) | 0.0125 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.1 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Max. print speed | - |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | - |
| Max. build plate temp. | - |
| Number of extruders | - |
| Max. extruder temp. | - |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament |
| Materials | Polymers |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| Polyesters | |
| Polyamides | |
| Polycarbonates | |
| Styrenes: ABS, ASA | |
| Polysulfones | |
| Polyaryletherketone | |
| Polyimides | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 570 × 570 × 665 mm |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français